Už slavný lékař Hippokrates z Kosu (460-370 př. n. l.) věděl o blahodárných účincích mořské slané vody. A Mrtvé moře je v mnoha směrech výjimečné. Zatímco průměrná slanost (salinita) moří a oceánů je asi 3,5 %, Mrtvé moře má až 33 %!Mrtvé moře leží na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. V hebrejštině se nazývá Jam Hamelach (doslova „Moře soli“). Je to nejníže položené místo na zemském povrchu: 409 metrů pod hladinou moře. Jeho délka je 80 km a maximální šířka 18 km. Vlévá se do něho několik řek, z nichž největší je Jordán. Ve skutečnosti to není moře, ale slané bezodtokové jezero s vysokou koncentrací soli a minerálů (hořčík, draslík, vápník, brom, mangan, zinek, sodík), která způsobuje, že se v něm nepotopíte.
Nejstarší přírodní lázně na světě
Díky specifickým podmínkám má oblast Mrtvého moře velmi příznivé účinky při léčbě kožních onemocnění (lupénka, vitiligo, akné), nemocí dýchací soustavy a pohybového ústrojí. Léčivá není jen voda, ale také černé bahno z Mrtvého moře. Bahenní zábaly odstraňují svalové a nervové napětí, zlepšují krevní oběh a ulevují od revmatických bolestí.
Přímořská léčba
Mrtvé moře obsahuje vysoký podíl soli ve vodě (devětkrát více než oceány) a sluneční záření působí na nemocné vysokým podílem UVA (UVB je pohlcováno zemskou atmosférou, protože dané místo leží téměř 366 m pod úrovní mořské hladiny). Mrtvé moře nabízí níže uvedené způsoby léčby lupénky:
Klimatoterapie, jejíž součástí je helioterapie neboli léčba sluncem. Ultrafialová část slunečního záření má na lupénku léčebné účinky. Doporučuje se právě pobyt u Mrtvého moře, kdy nad hladinou se neustále vznáší mlžný opar minerálií, který filtruje nežádoucí paprsky.
Balneoterapie neboli léčba přírodními léčivými zdroji.
Peloterapie (řecké pelos znamená „bahno, jíl“) neboli terapie bahnem.